Skip to main content

Celebration Awards 2016

Newcastle-under-Lyme College (NULC) held its annual awards celebration on 28th June, where 36 different awards were made for outstanding contributions and successes. Among the new awards presented for the first time were the Xtra of the Year, Awards for Maths and English and the NULC Fellowship Award.

With grateful thanks to our 2016 award sponsors:

Sixth Form Pathway - Academic Winners

Outstanding Achievement - Bennett House Award (sponsored by University of Derby): Ruth Griggs 

Outstanding Achievement - Brittain House Award (sponsored by Staffordshire University): Henry Davies

Outstanding Achievement - Lodge House Award: Michael Ansah

Outstanding Achievement - Mitchell House Award (sponsored by LEGO® Education): Bethany Harding

Outstanding Achievement - Wesley House Award (sponsored by Staffordshire University): Florence Owen

Outstanding Achievement - A Level Arts Award (sponsored by ElloDave: Emily Chappell

Sixth Form Pathway - Vocational Winners

Outstanding Achievement - Health and Social Care Award (sponsored by Home Instead): Rosie Mae Shenton

Outstanding Achievement - Early Years Award: Chloe Chambers

Outstanding Achievement - Sport Award (sponsored by Staffordshire University): Emma Rathbone

Outstanding Achievement - Business, Computing and Tourism Award (sponsored by Bluestorm): Devon Lancaster

Outstanding Achievement - Public Services Award (sponsored by Staffordshire University): Katie James

Outstanding Achievement - Engineering Award (sponsored by Leoni): Samuel Carr

Outstanding Achievement - Performing Arts Award: Jack Elmy

Outstanding Achievement - Creative Arts Award (sponsored by Fluid): Rebecca Jones

Skills Based Awards

Outstanding Achievement - Hairdressing and Beauty: Callie-Anne Johnson

Outstanding Achievement - Construction Crafts: Jan Kurtyka

Progression Pathway Awards

Outstanding Achievement - Foundation Level Award: Paola Simoes

Outstanding Achievement - Intermediate Level Award (sponsored by Staffordshire University): Daniel Collins

Outstanding Achievement - Intermediate Level Award (sponsored by Staffordshire University): Daniel Reeves

Outstanding Achievement - GCSE Maths Award: Billy Morrall

Outstanding Achievement - GCSE English Award: Jana Markova

Higher Education Awards

Student of the Year - Adult: James Beech

Student of the Year - Higher Education (sponsored by NHS Staffordshire & Stoke Partnership Trust): Rachael Ball

Apprenticeship Awards

Outstanding Achievement - Intermediate Apprentice Award: Max Hudson

Outstanding Achievement - Advanced Apprentice Award (sponsored by Staffordshire Chamber of Commerce): Rebecca Forrester

Outstanding Achievement - Higher Apprentice Award (sponsored by DustCheck): Alison Latham

Employer Awards

Best Small or New Employer (sponsored by DustCheck): St. Mary's Primary School

Best Large Employer: Siemens PLC

Employer of the Year: Hanley Economic Building Society

Work Experience/Volunteer Awards

Work Experience Award (sponsored by Michelin): Megan Richards

Work Experience Award (sponsored by Michelin): Dominic Moss

Xtra of the Year: Jake Wilson

Xtra of the Year: Izabella Dutton

Sport Awards

Sport Volunteer of the Year: Alaistair White

Team of the Year: Men's Volleyball

The Gordon Banks Award for Sporting Excellence (sponsored by Stoke City FC): Richard James

Special Awards

The Ellen Anderson Award (sponsored by Staffordshire University): Laura Fitchett

NULC Fellowship Award (sponsored by Knights LLP): Pete Bebb

The Principal's Award - Vocational (sponsored by University of Wolverhampton): Kaymen Lewis-Johnson

The Principal's Award - Academic (sponsored by Keele University): Jayne Tomkinson

Close

News & Events Sign Up

Sign up to receive our latest new and information on forthcoming events. Please tell us a bit about yourself so that we can ensure everything we send you is relevant to your interests.

Close

Callback

To request a member of staff to call you please fill in the form below:

Close